Tatranská výzva

se váže ke kříži na Gerlachu jako symbolu, který vyjadřuje pokoru, poctu k přírodě a úctu všem, kteří v horách zahynuli.
Pokoru ve výzvě zhmotňujeme dobrým skutkem vykonaným v Tatrách, poctu výstupem na jeden z vrcholů a úctu pátráním po příbězích, ukrytých v Tatranských dolinách.

Odměnou za splněné úkoly bude pro 3 účastníky výstup na samotný Gerlachovský štít.

Náměty k dobrému skutku

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Trávíte-li rádi čas ve Smokovci, Štrbském Plese, Tatranské Lomnici nebo v jiné z osad města Vysoké Tatry, dobrý skutek můžete vykonat právě tam. Město nabízí účastníkům výzvy několik možností, jak se zapojit v oblasti péče o zeleň, zhradnických prací a úpravě místních komunikací.

V horách

K dobrému skutku v horách stačí cestou po turistickém chodníku nezavírat oči před odpadky, nebo zamířit na některou z vysokohorských chat. Například na Téryho chatě je řada možností pomoci uvnitř anebo s terénnimi úpravami okolo ní. Neučiníte tak jenom dobrý skutek, ale strávíte odpoledne v krásném prostředí.

Kromě výše zmíněných celosezónních záležitostí se je možné domlouvat i na dalších činnostech. Podle toho, kdy se do Tater chcete vydat vám kompententní osoby na níže uvedených číslech budou schopny říct, v čem všem je možné dál aktuálně vypomoci. Upozorňujeme, že je potřeba ohlásit svůj záměr nejlépe 2 prcovní dny předem, abyste se mohli domluvit na podrobnostech a měli k tomu potřebné podmínky.
Pro dobrý skutek ve městě
pan Juraj Jurík z VPS Vysoké Tatry – Tel: 0905 245 847  (z ČR +421 905 245 847)
Pro dobrý skutek na Téryho chatě nebo vynášku
pan Michal Kručaj Tel: 0907 249 661  (z ČR +421 907 249 661)

Nosičem na zkoušku

Nosič v Tatrách

Tatranští nosiči. Jako jediní v Evropě ještě dnes převážně zajišťují zásobování vysokohorských chat. Potkáváme je v Tatrách s obdivuhodně těžkým nákladem, jak vytrvale za každého počasí vystupují na některou z chat, aby si na ní mohli návštěvníci vychutnat pivo, čaj nebo nějaké jídlo. Pro nás, běžné turisty, může být možnost zkusit si lehčí vynášku výzvou, zajímavým dobrodružstvím a zároveň pomocí těm, kteří tuto tradici udržují.

Zájemci o vynášku na Téryho chatu mohou pro bližší informace kontaktovat pana Michala Kručaje – Tel: 0907 249 661  (z ČR +421 907 249 661), nejlépe rovněž dva dny předem.

Mapy k příběhům

Velická dolina
Mengusovská dolina
Velká studená dolina
Tatry - mapa
Mengusovská dolina - mapa
studena dolina

V dolinách se ještě dnes ukrývají dávné příběhy o lásce, hrdinství, štěstí i zklamání, které vás zaujmou i pobaví. Za těmito příběhy, podloženými vyprávěním pamětníků, se můžete vydat do dvou míst. Jejich orientační umístění je vyznačeno v mapách a poloha upřesněna pomocí GPS. V průběhu výzvy zveřejníme třetí příběh ve Velké studené dolině.

Co si vzít na túru?

K bezpečnému pohybu v horách do značné míry vypomáhá turistické vybavení. Nezapomeňte si proto vzít do hor pevné pohorky, dvoje kvalitní ponožky, teplé a nepromokavé membránové oblečení s kvalitním odvětráváním. Počasí se může v horách proměnit velmi rychle. Vhodný je i nepromokavý batoh, pláštěnka a lékárnička. Na horském slunci oceníte pokrývku hlavy, sluneční brýle se 100% ochranou proti UV záření a ochranný krém na pokožku.

Vyhodnocení TV 2017

Výběr z účastníků, kteří získají odměnu v podobě výstupu na Gerlach, nebyl snadný. Nicméně, spolu s Mevyo.com a Turistika.cz jsme vybrali tyto účastníky: Davida Nehodu (@david_nehoda), Mirku Kravcovou (@mirka.mims), Marka (@mapek_mk), Ludmilu Dohnálkovou a Martinu Dohnalovou. Tedy nakonec 5 účastníků. Výstup se však uskuteční z důvodu časného příchodu zimy až v roce 2018. Všem dalším účastníkům děkujeme za účast.