Před půlnocí sedáme do auta a vyrážíme z Česka směr Slovinsko do Júlských Alp, kam dorazíme kolem 5 hodiny ráno. Protáhneme kosti, oblečeme se do chladného rána, sbalíme věci a můžeme vyrazit pozdravit východoslovanského Boha se třemi hlavami – Triglava. Snad nad námi bude následující dny držet ochrannou ruku. Doufejme. Nebo spíš hlavu? 🙂

K Triglavu vedou v podstatě 4 hlavní trasy. Z údolí Vrata, Kot, Krma a Údolí Triglavských jezer. Všechny cesty na vrchol jsou velmi dobře zajištěné a vyznačují se různou mírou obtížnosti. My dojedeme na parkoviště k Aljaževu domu, odkud se nám naskytne výhled na impozantní severní stěnu Triglavu a k výstupu zvolíme lehčí zajištěnou cestu Čez Prag. Podle aktuálních podmínek můžeme zvolit jako sestupovou cestu mírně náročnější Tominškova Pot nebo opačně. Po té, co se trochu zapotíme na skalních plotnách, vylezeme po skále až na hřeben, kde se napojíme na cestu vedoucí od Triglavskeho domu, kam budeme pokračovat. Od Triglavskeho domu přijde opět stoupání a přes skalní hřbet a vrchol Malého Triglavu se po závěrečné hodině cesty dostaneme na Triglavu. Výstup bychom měli zvládnout přibližně za 6 hodin. K sestupu použijeme stejnou cestu s delší přestávku u Triglavského domu, kde můžeme zajít vyzkoušet hustou polévku, o které se píše, že je vynikající.

Ubytování budeme mít zajištěno v blízkosti vesnic Dovje a Mojstrana, ležících v těsné blízkosti Triglavského národního parku. Druhý den odtud můžeme podniknout lehčí tůru po okolí nebo se vydat do sedla Vrata a pokrčovat do Doliny Sedmi Triglavských jezer, jedné z nejkrásnějších oblastí Julských Alp.

Třetí den bude budíček pro ty z nás, co chtějí pobyt pořádně využít, již brzy ráno. Našim dalším cílem bude Mangart (2677m.n.m.). Středně náročný výstup na čtvrtou nejvyšší horu Júlských Alp. Kdo se nezúčastní, může si naplánovat volný den. Ostatní vyjedeme autem do Mangartského sedla – pod sedlo Predil (1 156m.n.m.), které se nachází mezi hraničními vrcholy Kanin z jihu a Mangartem ze severu. Odtud už vyrazíme po svých do Mangartské doliny, projdeme sutinou, než se dostaneme ke skalní štěrbině, kterou polezeme nahoru. Jde i o rozcestí, na kterém se případně můžeme rozhodnout i pro lehčí italskou trasu. Samotná trasa přes štěrbinu vede po skalnatých pásech a je dobře zajištěná. Následně se nám naskytnou nádherné výhledy na dolinu Koritnice, opět stoupání a přibližně do 3 hodin od nástupu staneme na vrchole Mangartu. Sestup povedeme stejnou cestou.

Ze Slovinska vyrazíme zpět do Čech někdy ve večerních hodinách, předpokládaný návrat je tedy následující den časně ráno.

Shrnutí:

a) Výjezd v ideálním případě ve čtvrtek v noci. Pátek, sobota a neděle pobyt v Júlských Alpách. Příjezd v pondělí časně ráno. Účastníky je možné vyzvednout na trase.

b) Kromě klasických věcí na turistiku je s sebou potřeba mít pevnou obuv a ferratový set. Pokud set nemáte, některé obchody nabízí i jejich zapůjčení. Můžete si přibalit i helmu.

c) Ubytování je zajištěno.  Stravování se je možné v místě ubytování, případně si jídlo vzít s sebou.

 

Napsat komentář

Prosím vyplňte jméno. Prosím vyplňte správně email. Prosím vyplňte zprávu.